Logo
.   .   .
Nazwy rocznic ślubu

Zapewne niejeden z Was się zastanawiał skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu. Tradycja świętowania 25 oraz 50 rocznicy ślubu ma swoje korzenie już w średniowieczu, kiedy mężowie koronowali swoje żony wieńcami odpowiednio ze srebra i złota. Nazwy tych rocznic jednak pochodzą z późniejszego okresu.

Dopiero w 1922 r. amerykańska pisarka Emily Post, specjalizująca się w etykiecie towarzyskiej, określiła nazwy ośmiu rocznic ślubu w książce „Etiquette” (pierwszej, piątej, dziesiątej, dwudziestej, dwudziestej piątej, pięćdziesiątej i siedemdziesiątej piątej). Kolejne nazwy zostały zaproponowane piętnaście lat później przez Związek Jubilerów Amerykańskich.

Sens nazewnictwa rocznic jest w miarę jasny – im dłuższy staż związku małżeńskiego, tym trwalszy lub szlachetniejszy surowiec związany z rocznicą. Pierwszy rocznica małżeństwa jest nazwana papierową, ponieważ związek jest nietrwały i bardzo podatny na obróbkę. Przez czas trwania wasze małżeństwo nabiera kształtu, staje się szlachetniejsze i wytrzymalsze, dlatego sześćdziesiąta rocznica jest nazwana diamentową

Nazwy rocznic wiążą się również z prezentami, jakimi się obdarowujemy. Nie należy jednak tych nazw traktować dosłownie, chociaż warto, żeby stanowiły inspirację.

Lista nazw rocznic:

1 – Papierowa 15 – Kryształowa
2 – Bawełniana 20 – Porcelanowa
3 – Skórzana 25 – Srebrna
4 – Kwiatowa lub owocowa 30 – Perłowa
5 – Drewniana 35 – Koralowa
6 – Cukrowa 40 – Rubinowa
7 – Wełniana 45 – Szafirowa
8 – Brązowa 50 – Złota
9 – Gliniana 55 – Szmaragdowa
10 – Cynowa lub aluminiowa 60 – Diamentowa
11 – Stalowa 65 – Żelazna
12 – Jedwabna 70 – Kamienna
13 – Koronkowa 75 – Brylantowa
14 – Kości słoniowej 80 – Dębowa
Kategorie:
Kontakt

Sala Biesiadna

Znajdź nas na Facebooku!

Napisz do nas

kontakt@sala-biesiadna.pl

Zadzwoń do nas

+48 600 289 668

Odwiedź nas

ul. Sobótki 9, Białe Błota