Logo
.   .   .
Popularne przesądy ślubne i weselne

Planowanie ślubu

Istnieje kilka przesądów odnośnie planowania daty ślubu. Nie poleca się składania małżeńskiej przysięgi w maju, listopadzie, pierwszego kwietnia, podczas adwentu oraz Wielkiego Postu. Nie powinno się brać ślubu w poniedziałek („od poniedziałku nie warto zaczynać”) oraz piątek („w piątek zły początek”).

Polecane daty to Boże Narodzenie, Karnawał, Święta Wielkanocne oraz każdy miesiąc, który w nazwie posiada literkę „R”. Za dzień ślubu najlepiej wybrać sobotę.

Miejscem ślubu powinien być kościół, w którym panna młoda była chrzczona. Słuchanie własnych zapowiedzi ślubu jest niezalecane.

Przed ślubem

Na kilka dni przed ślubem panna młoda powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie, aby wleciało do nich szczęście. W ten sposób zapewni sobie piękną pogodę w dniu ślubu.

Jeśli popłakujesz przed ślubem, to po nim czekają Cię już tylko szczęśliwe dni. Jeżeli natomiast śmiejesz się przed nim uważaj na nadchodzące kłopoty.

Obrączki nie powinny być przymierzane przez inne osoby oprócz pary młodej.

Młodsze niezamężne siostry panny młodej nie powinny przymierzać jej sukni. W przeciwnym przypadku może nigdy nie stanąć przed ołtarzem.

Według przesądów wybór świadków ma znaczenie na związek nowożeńców. Najlepiej, żeby były to osoby stanu wolnego oraz nie były parą, gdyż para zakochanych może tylko w dniu własnego ślubu stawać na ślubnym kobiercu. Druhna w dniu ślubu nie powinna być w ciąży.

Panna młoda nie powinna zakładać sukni ślubnej przed ślubem bez zaistnienia takiej konieczności (np. przymiarka). Nie powinna również sama uszyć własnej sukni.

Aż do chwili ceremonii ślubnej pan młody nie powinien oglądać sukni ślubnej swojej przyszłej żony. Także pomoc w wyborze sukni jest oznaką niezgody w małżeństwie.

W dniu ślubu

W drodze do kościoła nie wolno młodej parze zawracać. Jesli zdarzy się, że o czymś zapomną to powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Odradza się również robienie zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

Przed ceremonią ślubną dobrym znakiem jest wypatrzenie gołębia lub sroki. Przeciwny skutek ma przynieść napotkanie wron lub kruków.

Pogoda podczas ślubu również ma znaczenie. Jeśli w tym dniu jest słonecznie, to młodej parze wróży się szczęście. Zimna, deszczowa i pochmurna pogoda zwiastuje burzliwy związek. Jeśli w dniu ślubu leje deszcz oznacza to, że wszystkie panny zakochane w panu młodym go opłakują. Mały deszczyk jest jednak oznaką Bożego błogosławieństwa.

Panna młoda do ślubu powinna mieć na sobie coś białego (symbol czystości uczuć), coś niebieskiego (zazwyczaj jest to podwiązka, ma zapewnić wierność małżonka oraz potomstwo), coś używanego (zazwyczaj biżuterię, ma zapewnić lojalność najbliższych), coś pożyczonego (musi być od osoby szczęśliwej w związku, zapewnia dobre stosunki oraz sympatię nowej rodziny), coś nowego (symbol bogactwa i dostatku), coś starego (aby w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół). W szwie sukni powinien się znaleźć kryształek cukru oraz okruszek chleba, a w buciku pieniążek. Ma to zapewnić dostatek rodzinie. Jakikolwiek różowy element ubioru przyniesie młodej parze nieszczęście.

Pan młody powinien mieć przy sobie drobne, które gwarantują dostatnie życie.

Potknięcie się nie jest oznaką szczęścia także podczas ślubu. Panna młoda nie powinna się potknąć o własny welon ślubny.

Podczas ceremonii

Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą.

Para młoda idąc przed ołtarz powinna się uśmiechać, bo taka będzie ich droga przez całe życie. Łzy wzruszenia lub szczęścia nie są jednak złym znakiem, gdyż zamieniają się w wielką radość.

Według starego zwyczaju pan młody powinien prowadzić swoją wybrankę z lewej strony, aby prawą ręką mógł odganiać złe moce, które chciałyby przeszkodzić w zawarciu związku.

Panna młoda nie powinna oglądać się za siebie w drodze do ołtarza. Oznacza to obawę oraz niechęć przed wejściem w nowe życie. Dopilnowanie ułożenia welonu powinno zostać powierzone świadkowej.

Jeżeli podczas uroczystości świece w kościele palą się równo, oznacza to trwały i zgodny związek dla młodej pary. Jednak miganie lub gaśnięcie świec zwiastuje kłótnie.

Przewagę w małżeństwie ma zapewnić umieszczenie dłoni na górze podczas przykrywania ich stułą. Jeden z przesądów mówi równieżo tym, że ta osoba, która odchodząc od ołtarza okręci swojego małżonka będzie kierować w związku. Nakrycie buta pana młodego rąbkiem sukni ślubnej oznacza, że panna młoda będzie go trzymać pod pantoflem.

Wydawać by się mogło, że pomylenie słów przysięgi małżeńskiej jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić w dniu ślubu. Według przesądów jednak ma to przynieść szczęście w związku małżeńskim.

Obrączki ślubne

Obrączki symbolizują dozgonną miłość i wierność, dlatego pełnią szczególnie ważną rolę w przesądach. Nie należy ich zakładać przed ceremonią ślubną, a zgubienie obrączki może oznaczać utratę współmałżonka.

Młoda para może razem wybrać obrączki oraz je przymierzać, jednak to pan młody powinien je odebrać oraz za nie zapłacić.

Jeżeli podczas ceremonii obrączki upadną na podłogę nie zwiastuje nic dobrego. Jeśli tak się stanie nowożeńcy nie powinni podnosić tych obrączek, bo przyniesie im to nieszczęście. Odwrócić złą wróżbę może podniesienie obrączek przez księdza, ministranta lub świadka.

Oglądanie obrączek ślubnych jest złym znakiem, więc aby nie zapeszać i nie prowokować złych mocy narzeczona nie powinna oglądać obrączki. Powinna to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.

Po ślubie

Po zakończeniu ceremonii ślubnej panna młoda musi zadbać o to, aby pan młody złożył na jej ustach gorący pocałunek. Ma to zapewnić wierność jej małżonka.

Po wyjściu z kościoła para młoda jest obsypywana drobnymi monetami lub ryżem. Aby zapewnić sobie dostatek, młodzi muszą wyzbierać wszystkie monety jak najszybciej. Ten kto wyzbiera więcej monet będzie kierował rodzinnymi finansami. Jeśli jakąś monetę pominą przyniesie im to biedę. Ryż natomiast ma symbolizować płodność.

Najlepiej, aby pierwszą osobą składającą życzenia młodej parze był męszczyzna, np. świadek. Jeżeli wśród gości składających życzenia znajdzie się obca osoba, przyniesie to w związku szczęście.

Para młoda powinna wracać z kościoła inną drogą, niż tą, którą przyjechali, aby niesczęście pomyliło drogę. Nowożeńcy powinni również jako pierwsi wyjechać spod kościoła i jako ostatni pojawić się na sali weselnej.

Po przyjeździe na salę para młodych jest witana chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami – jeden z wódką, a drugi z wodą. Ten, kto wypije wódkę będzie dominował w związku.

Pierwszy toast za zdrowie i szczęście młodej pary powinien zostać zakończony przez nowożeńców rzutem kieliszków za siebie. Im więcej kawałków rozbitego kieliszka, tym więcej wspólnych szczęśliwych lat ze sobą spędzą.

Poknięcie się podczas przejści przez próg panny młodej może przynieść nieszczęście całej rodzinie. Aby temu zapobiec pan młody bierze swą wybrankę w ramiona i przenosi ją przez próg sali.

Pierwszy taniec jest również pełen przesądów. Nowożeńcy powinni być jako pierwsi jedyni na parkiecie podczas pierwszego tańca. Jeśli młodzi pomylą kroki, to w życiu może być podobnie i będą zmierzać w różne strony.

Żadna kobieta poza panną młodą nie powinna być w bieli, nawet jeśli jej sukienka jest innego koloru. Biel oznacza bowiem niewinność panny młodej.

Podczas nocy poślubnej pierwsza w łóżku powinna pojawić się panna młoda. Pan młody powinien ściągnąć zębami podwiązkę, która znajduje się pod suknią ślubną. Ma to zapewnić udane współżycie małżeńskie.

Podwiązkę należy spalić dopiero rok po ślubie.

Kategorie: ,
Kontakt

Sala Biesiadna

Znajdź nas na Facebooku!

Napisz do nas

kontakt@sala-biesiadna.pl

Zadzwoń do nas

+48 600 289 668

Odwiedź nas

ul. Sobótki 9, Białe Błota